לאחרונה נפגשתי עם מכר, בעל עסק שהתפתח מאוד בשנים האחרונות והפך לעסק גדול. הוא ציין בפניי שכשהוא מסתכל לאורך השנים האחרונות, כיצד העסק התפתח וגדל, ואיך בתוך שנים ספורות מכירותיו גדלו ממיליונים בודדים של שקלים בשנה עד לכמאה מיליון ₪ בשנה, הוא לא מבין איך הוא עדיין נקלע לקשיים תזרימיים למרות שהעסק מרוויח, וכן שהוא "לא מרגיש שהוא מרוויח". תגובתי הראשונה הייתה שהעסק לא מרוויח את כמות הכסף שהוא צריך להרוויח. הדבר השני ששאלתי אותו היה מי מנהל את הכספים אצלו בעסק? תשובתו, שאותה ידעתי מראש, הייתה שהוא בעצמו מנהל את הכספים.

לעיתים, בעלי עסקים מסרבים להכיר בכך שבעל עסק מצליח, המנהל את עסקו, מצליח בעיקר בזכות יכולותיו הגבוהות בתחום המומחיות שלו. בשלב מאוחר יותר, אותם בעלי עסקים מבינים שהם צריכים להתרכז במה שהם הכי טובים בו, שיוצר ערך לעסקם וללקוחותיהם, ושעניינים מקצועיים אחרים, ובייחוד ניהול כספי העסק, צריכים להיעשות בידי מומחים לעניינים אלו, במקרה זה מנהל כספים מנוסה. במקרה הזה, עסקו של אותו מכר באמת הרוויח, אך יכולת ייצור המזומנים של העסק הייתה נמוכה ולכן הוא למעשה הרגיש שהוא אינו מרוויח.

כאן המקום לציין שהכלי החשוב ביותר העומד לרשות מנהל כספים הינו ניהול תזרים מזומנים. כשהוא מבוצע בצורה נכונה, העסק נמנע מהפתעות וכך גמיש לשינויים בתחזיות, שעלולות להיות בכל עסק.

חשוב להבין, ופעמים רבות בעלי עסקים אינם מבינים, או שלא הסבירו להם, שיכולת העסק להרוויח אינה מעידה בהכרח על כך שלבעל העסק "יהיה יותר כסף מזומן בכיס". כמות המזומנים תלויה במס' גורמים שלובים כשהגורם החשוב ביותר הינו הגבייה. העיקרון פשוט: אם הגבייה לא מתבצעת כראוי, אין כסף בעסק, ולכן מתקשים לשלם לספקים, עובדים וכו'. לכן, בבואנו כמנהלי כספים, לנתח את העסק, אחד הדברים הראשונים שאנו בוחנים הוא מערכת הגבייה של הלקוח. כיצד פועלת, מהם מאפייניה, מהם תהליכי הגבייה הננקטים ועוד.

גורם נוסף המשפיע על יכולת יצור המזומנים הינו תנאי האשראי הניתן ללקוחות העסק לעומת תנאי האשראי הניתן מהספקים של עסק. כאשר יש פער בין השניים לטובת אשראי הלקוחות (אשראי ארוך יותר ללקוחות), העסק בהכרח ייקלע לקשיים תזרימיים. דבר זה מביא אותנו לגורם נוסף, משמעותי גם הוא, והוא יכולת התאמת ההון הזר (מימון חיצוני) לעסק. גם אם עסק נקלע לקשיים תזרימיים, זהו לא סוף העולם, וע"י קבלת החלטות מימון נכונות עבור העסק, ניתן להתגבר על החוסר במזומנים.

כאן המקום לציין שישנה חשיבות מכרעת גם למערכת היחסים עם הבנק, כך שעל ידי ניהול נכון של האובליגו הבנקאי וכן יכולת ניהול מערכת היחסים עם הבנק, יכולים הן לצמצם את עלויות המימון שבהן העסק נושא והן להקטין את הצורך במימון זר, וזאת תוך שמירה ואף השאת רווחי החברה והפיכתם למזומנים.

 

משרדנו מתמחה בניהול כספים וחשבות לעסקים קטנים כגדולים.

 

ניהול תזרים מזומנים בעסק

שלח

Thank You!
The form has been successfully sent.

שם מלא:

* This field is required.

טלפון:

* This field is required.

דוא"ל:

* This field is required.

לפגישת ייעוץ ראשונית חינם: